Last MSRP ฿5,699,000
Land Rover Range Rover Sport 2.0 P400e HSE Dynamic (2018-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 404 hp |
| แรงบิด / Torque | 640 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 13.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 51 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2496 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4879 x 1983 x 1803 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2923 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 835 L |
| ราคา / Price | ฿5,699,000 |