Starting from ฿7,899,000
Land Rover Range Rover Sport 3.0 P460e Autobiography (2024) — Full specs, price from ฿7,899,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 460 hp |
| แรงบิด / Torque | 660 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 38.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 121 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 50 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2735 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4946 x 2000 x 1820 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2997 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 835 L |
| ราคา / Price | ฿7,899,000 |