Last MSRP ฿5,900,000
Land Rover Range Rover Sport 3.0 TDV6 S (2009-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2993 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2535 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4835 x 1933 x 1784 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2745 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 835 L |
| ราคา / Price | ฿5,900,000 |