Last MSRP ฿5,900,000
Land Rover Range Rover Velar P250 HSE (2017-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 365 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 217 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1829 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4803 x 2032 x 1665 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2874 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 632 L |
| ราคา / Price | ฿5,900,000 |