Last MSRP ฿6,900,000
Land Rover Range Rover Velar P400e R-Dynamic HSE (PHEV - 2021 Facelift) (2021-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 404 hp |
| แรงบิด / Torque | 640 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 17.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 53 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 32 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2188 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4803 x 1930 x 1665 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2874 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 632 L |
| ราคา / Price | ฿6,900,000 |