Last MSRP ฿14,999,000
Land Rover Range Rover 3.0 P400e Autobiography LWB (L405 Gen 4 Facelift) (2017-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 404 hp |
| แรงบิด / Torque | 640 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 13.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 51 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2509 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5200 x 2073 x 1869 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3122 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 818 L |
| ราคา / Price | ฿14,999,000 |