Last MSRP ฿12,500,000
Land Rover Range Rover 3.0 V6 Supercharged Vogue SE (L405 Gen 4 Facelift) (2017-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2995 cc |
| แรงม้า / Power | 380 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2260 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5000 x 2073 x 1869 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2922 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 818 L |
| ราคา / Price | ฿12,500,000 |