Last MSRP ฿4,500,000
Land Rover Range Rover 4.0 HSE (P38A) (1994-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3950 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2180 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4713 x 1890 x 1819 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2745 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 818 L |
| ราคา / Price | ฿4,500,000 |