Starting from ฿23,000,000
Land Rover Range Rover 4.4 P530 First Edition LWB (L460 Gen 5) (2022-2024) — Full specs, price from ฿23,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4395 cc |
| แรงม้า / Power | 530 hp |
| แรงบิด / Torque | 750 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2585 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5252 x 2047 x 1870 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3197 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 818 L |
| ราคา / Price | ฿23,000,000 |