Last MSRP ฿12,900,000
Land Rover Range Rover 5.0 V8 Supercharged Autobiography (L322 Gen 3 Facelift) (2009-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4999 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 625 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2710 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4972 x 1956 x 1909 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2880 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 818 L |
| ราคา / Price | ฿12,900,000 |