Lotus Esprit Esprit Turbo (Series 3) (1985-1987) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2174 cc |
| แรงม้า / Power | 210 hp |
| แรงบิด / Torque | 271 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 5.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1260 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4267 x 1854 x 1118 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2438 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 200 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,500,000 - ฿5,500,000 |