Lotus Esprit Esprit V8 Sport 350 (1999-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3506 cc |
| แรงม้า / Power | 350 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| 0-100 km/h | 4.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4369 x 1859 x 1150 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2438 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 200 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿7,000,000 - ฿12,000,000 |