Last MSRP ฿1,300,000
MAN TGL 8.180 4x2 BL (Chassis Cab) (2008-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4580 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 3600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 6700 x 2240 x 2600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3600 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 4400 kg |
| ราคา / Price | ฿1,300,000 |