Last MSRP ฿535,000
Mazda 2 1.5 Groove MT (2009-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 103 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1020 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3900 x 1695 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2490 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿535,000 |