Last MSRP ฿790,000
Mazda 2 1.5 XDL (2015-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1499 cc |
| แรงม้า / Power | 105 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1160 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 26.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4065 x 1695 x 1495 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2570 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿790,000 |