Last MSRP ฿839,000
Mazda 3 2.0 C (2014-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 210 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 8.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1330 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4580 x 1795 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 444 L |
| ราคา / Price | ฿839,000 |