Last MSRP ฿350,000
Mazda 323 1.3 DX (1985-1989) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1296 cc |
| แรงม้า / Power | 68 hp |
| แรงบิด / Torque | 99 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4180 x 1645 x 1390 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 430 L |
| ราคา / Price | ฿350,000 |