Starting from ฿650,000
Mazda 323 1.8 V6 (Lantis, Grey Import) (1994-1998) — Full specs, price from ฿650,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1845 cc |
| แรงม้า / Power | 135 hp |
| แรงบิด / Torque | 157 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4340 x 1695 x 1355 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2605 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 430 L |
| ราคา / Price | ฿650,000 |