Last MSRP ฿1,050,000
Mazda 626 2.0 Sport (GF) (1997-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 178 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4660 x 1710 x 1400 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿1,050,000 |