Last MSRP ฿800,000
Mazda Capella 2.0 V6 DOHC (1991-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 181 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4595 x 1715 x 1400 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2575 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿800,000 |