Last MSRP ฿1,083,000
Mazda CX-3 2.0 SP (2016-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 192 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1230 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4275 x 1765 x 1535 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2570 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 350 L |
| ราคา / Price | ฿1,083,000 |