Starting from ฿1,299,000
Mazda CX-5 2.0 SP (2025) — Full specs, price from ฿1,299,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 213 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 196 km/h |
| 0-100 km/h | 9.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1548 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4550 x 1840 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 506 L |
| ราคา / Price | ฿1,299,000 |