Last MSRP ฿1,670,000
Mazda CX-5 2.2 XDL (Diesel AWD) (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2191 cc |
| แรงม้า / Power | 175 hp |
| แรงบิด / Torque | 420 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1656 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1840 x 1670 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 506 L |
| ราคา / Price | ฿1,670,000 |