Mazda CX-6e Long Range RWD (2026) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 254 hp |
| แรงบิด / Torque | 290 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 77.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 484 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 200 kW |
| 0-100 km/h | 8 s |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4850 x 1935 x 1620 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2902 mm |