Starting from ฿2,049,000
Mazda CX-60 2.5 PHEV Homura (2023) — Full specs, price from ฿2,049,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2488 cc |
| แรงม้า / Power | 327 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 17.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 60 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 5.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2073 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4740 x 1890 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2870 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 570 L |
| ราคา / Price | ฿2,049,000 |