Starting from ฿1,849,000
Mazda CX-8 2.5 SP Exclusive (Facelift) (2023) — Full specs, price from ฿1,849,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2488 cc |
| แรงม้า / Power | 194 hp |
| แรงบิด / Torque | 258 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1767 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4900 x 1840 x 1730 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2930 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 209 L |
| ราคา / Price | ฿1,849,000 |