Mazda Familia 1.3 GL (BD) (1980-1985) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1296 cc |
| แรงม้า / Power | 68 hp |
| แรงบิด / Torque | 97 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 820 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4050 x 1620 x 1390 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2365 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |