Last MSRP ฿1,500,000
Mazda MX-5 1.8 Roadster (1998-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1839 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 162 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 217 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1000 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 3915 x 1735 x 1225 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2310 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 130 L |
| ราคา / Price | ฿1,500,000 |