Mazda RX-7 Mazda RX-7 FC Series 5 (1989-1991) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1308 cc |
| แรงม้า / Power | 200 hp |
| แรงบิด / Torque | 265 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 235 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4290 x 1690 x 1270 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2430 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 150 L |