Starting from ฿2,500,000
Mazda RX-8 R3 (Manual) (2009-2012) — Full specs, price from ฿2,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1308 cc |
| แรงม้า / Power | 232 hp |
| แรงบิด / Torque | 216 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 234 km/h |
| 0-100 km/h | 6.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1386 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1770 x 1340 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 290 L |
| ราคา / Price | ฿2,500,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿900,000 - ฿1,500,000 |