Last MSRP ฿27,500,000
McLaren 650S Spider (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3799 cc |
| แรงม้า / Power | 650 hp |
| แรงบิด / Torque | 678 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 329 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1468 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4512 x 2093 x 1203 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 144 L |
| ราคา / Price | ฿27,500,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿18,000,000 - ฿21,000,000 |