Last MSRP ฿26,500,000
McLaren 720S Coupe (2017-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3994 cc |
| แรงม้า / Power | 720 hp |
| แรงบิด / Torque | 770 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 341 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1419 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4543 x 1930 x 1196 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 360 L |
| ราคา / Price | ฿26,500,000 |