Last MSRP ฿22,500,000
McLaren GT GT (2019-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3994 cc |
| แรงม้า / Power | 620 hp |
| แรงบิด / Torque | 630 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 326 km/h |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4683 x 2045 x 1213 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2675 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 570 L |
| ราคา / Price | ฿22,500,000 |