Last MSRP ฿1,850,000
Mercedes-Benz 190 190E 2.3 (W201) (1985-1993) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2299 cc |
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 204 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4448 x 1678 x 1385 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2665 mm |
| ราคา / Price | ฿1,850,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿350,000 |