Starting from ฿2,320,000
Mercedes-Benz A-Class A 200 Progressive (W177 Facelift) (2023) — Full specs, price from ฿2,320,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1332 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 270 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4428 x 1796 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2729 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 370 L |
| ราคา / Price | ฿2,320,000 |