Last MSRP ฿2,490,000
Mercedes-Benz A-Class A 250 AMG Dynamic (W177) (2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 224 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1455 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4419 x 1796 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2729 mm |
| ราคา / Price | ฿2,490,000 |