Mercedes-Benz Actros 2041 AS 4x2 (2008-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11946 cc |
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 2000 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 9000 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 2.8 km/l |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 12000 kg |