Last MSRP ฿12,900,000
Mercedes-Benz AMG GT 4-Door AMG GT 55 4MATIC+ (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 585 hp |
| แรงบิด / Torque | 800 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1800 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿12,900,000 |