Last MSRP ฿16,900,000
Mercedes-Benz AMG GT AMG GT 63 S 4-Door Coupe (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 639 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 315 km/h |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5054 x 1953 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2951 mm |
| ราคา / Price | ฿16,900,000 |