Starting from ฿18,900,000
Mercedes-Benz AMG GT AMG GT 63 S E Performance 4-Door Coupe (2023) — Full specs, price from ฿18,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 843 hp |
| แรงบิด / Torque | 1470 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 6.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 12 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 316 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5054 x 1953 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2951 mm |
| ราคา / Price | ฿18,900,000 |