Last MSRP ฿14,900,000
Mercedes-Benz AMG GT AMG GT S (2015-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4817 x 1931 x 1969 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคา / Price | ฿14,900,000 |