Last MSRP ฿14,900,000
Mercedes-Benz AMG GT AMG GT S Coupe (2015-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 310 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1645 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4546 x 2007 x 1288 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2630 mm |
| ราคา / Price | ฿14,900,000 |