Starting from ฿150,000,000
Mercedes-Benz AMG One AMG One (2023) — Full specs, price from ฿150,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1600 cc |
| แรงม้า / Power | 1063 hp |
| แรงบิด / Torque | 1000 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 8.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 18 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1800 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿150,000,000 |