Starting from ฿7,500,000
Mercedes-Benz AMG C 63 (W206) AMG C 63 S E PERFORMANCE (2023) — Full specs, price from ฿7,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 680 hp |
| แรงบิด / Torque | 1020 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 13.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 13 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1800 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿7,500,000 |