Starting from ฿7,990,000
Mercedes-Benz C-Class (W206) AMG C 63 S E Performance (W206) (2023) — Full specs, price from ฿7,990,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 680 hp |
| แรงบิด / Torque | 1020 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 6.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 13 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2111 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4751 x 1820 x 1457 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2865 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 455 L |
| ราคา / Price | ฿7,990,000 |