Last MSRP ฿2,800,000
Mercedes-Benz C-Class (W203) C 220 CDI (2002-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2148 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 340 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 13.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4526 x 1728 x 1426 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2715 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 455 L |
| ราคา / Price | ฿2,800,000 |