Last MSRP ฿3,100,000
Mercedes-Benz C-Class (W204) C 250 CGI (2007-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1796 cc |
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4581 x 1770 x 1447 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2760 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿3,100,000 |