Last MSRP ฿2,790,000
Mercedes-Benz C-Class (W205) C 300 BlueTEC Hybrid (2014-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2143 cc |
| แรงม้า / Power | 231 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 244 km/h |
| 0-100 km/h | 8.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4686 x 1810 x 1442 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2840 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 435 L |
| ราคา / Price | ฿2,790,000 |