Last MSRP ฿2,990,000
Mercedes-Benz C-Class (W205) C 350 e (2016-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 279 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 6.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 31 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 7.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1780 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 47.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4686 x 1810 x 1442 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2840 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 335 L |
| ราคา / Price | ฿2,990,000 |