Last MSRP ฿4,290,000
Mercedes-Benz AMG C 43 (W205) C 43 4MATIC Coupe (2017-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 367 hp |
| แรงบิด / Torque | 520 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1800 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2760 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 500 kg |
| ราคา / Price | ฿4,290,000 |